Servítková technika

19.06.2012 17:00

 Servítková technika známa tiež ako decoupage je spôsob dekorácie najrôznejších predmetov z papiera, dreva, terakoty, kovu, vosku, porcelánu i textilu. Podstata tejto techniky spočíva v tom, že vystrihujete motívy zo servítok a polepíte nimi najrôznejšie predmety. Najčastejšie sa používajú trojvrstvové papierové servítky - odtiaľ aj pochádza názov servítková technika.

 

Zo servítku oddelíme a použijeme iba hornú tenučký vrstvu. Keď z nej vystrihnite požadovaný motív a následne ho nalepíme na dekorovaný predmet, vyzerá, ako by bol namaľovaný. Pekný predmet dosiahneme, keď je pred zdobením natrieme svetlou akrylovou farbou. 

Budeme potrebovať:

1. Špeciálne lepidlo na servítkovou techniku. 
Druh zvolíme podľa typu povrchu, na ktorý chceme servítkovou techniku aplikovať. 
2. Univerzálne akrylové farby pre hobby použitie. 
3. Servítky s motívmi, ktoré sa vám pozdávajú. 
4. Predmet na dekoráciu. 
5. Čokoľvek z :
-terakoty ( kvetináče, tanieriky), 
- papiera ( krabičky všetkých veľkostí), 
- dreva (vhodné sú najmä výrobky z neupraveného dreva alebo MDF, v predaji sú napr. krabičky, stojany na ceruzky, zrkadlá, šanony, hodinové dosky, môžete si vyzdobiť prázdne debničky od ovocia atď), 

- polystyrénu (predávajú sa rôzne tvary - gule, zvončeky, hviezdy, vajíčka a pod.), 
- kovu ( malé kanvičky alebo vedierka),
- porcelánu (hrnčeky), môžeme dekorovať 
- sviečky 
- textil (dečky, prestieranie, plátené vrecia, textilné tašky, tričká, všetko musí byť svetlé farby). 
6. Pomocný materiál: štetce, nožnice, hubky, mikroténové sáčky, žehlička, papier na pečenie, fén

 

 Základný postup

1. Predmet natrieme akrylovou farbou.

2. Pripravíme si servíkový motív-vystrihneme obrázok zo servítky a oddelíme dve spodné vrstvy. Zostane nám horná, farebná, veľmi tenká vrstva.

 

 

 

 

3. Miesto, kam chceme prilepiť, natrieme v tenkej vrstve lepidlom pre servítkovú techniku.

4. Priložíme obrázok a jemne uhladíme hubkou smerom od stredu von, aby nevznikli záhyby ani bubliny.  

 

5. Ak lepíme väčšiu plochu servítka, kladieme ju od jedného okraja a postupne pritláčame hubkou.

6. Keď trošku zaschne vrch servítky, natrieme ešte raz tenšou vrstvou lepidla. Necháme zaschnúť.

 

  

 

Krakelovanie alebo imitácia popraskaného povrchu

Predmet natrieme akrylovou farbou. Po zaschnutí rovnomerne nanesieme krakelovací lak. POZOR: štetec musí byť suchý. Čim hrubšiu vrstvu laku nenesieme, tým budú praskliny hrubšie. POZOR: Lak nanášame jedným smerom na celej ploche. Po dobrom zaschnutí laku môžeme naniesť akrylovú farbu .POZOR- smer nanášania musí byť kolmo k smeru nanášania laku ! Doporučujem spodnú akrylovú farbu dať tmavšiu a vrchnú svetlu( nie príliš hrubo). Pomaly sa vrchná vrstva farby trhá a vznikajú praskliny. Nános farby nesmie byť príliš silný. Vrchnú farbu nanášame ta, aby sme jednotlivé nátery neprekrývali, lebo sa stratia praskliny. Necháme to dobre preschnúť (najlepšie cez noc) a môžeme ďalej polepiť servítku.

 

 

 Tipy pre prácu so servítkami 

Zo servítky sa vždy používa len vrchná, farebná vrstva. Inak obrázok nebude na predmete držať.

Opakovanie matka múdrosti: Ak budeme zdobiť popraskaný povrch servítkou, je nutné, aby spodná farba bola tmavá a vrchný svetlá. Servítka je totiž tenká a podklad ním presvitá. Aby bol motív vôbec rozoznateľný, povrch predmetu musí byť svetlý. Pripoužití krakelovacího laku a správnych farieb (dole tmavá, hore svetlá) 

servítka vyzerá, ako by aj bola popraskaná. Dekorované kvetináče, do ktorých chceme zasadiť kvety, je potrebné na záver dokonale prelakovať( napr. lak na drevo) inak terakota natiahne vodu a ničí náter aj dekoráciu. Vrstva farby sa potom na kvetináči tvorí bublinky, praská a lúpe sa. 

 Servítková technika na textil

 Potrebujeme špeciálne lepidlo na textilné decoupage, ktoré sa väčšinou fixuje zažehlením. Ak je to potrebné, textil najprv vyperieme a vyžehlíme, aby sa nám s ním dobre pracovalo. Látku v mieste, kde chceme mať obrázok, podložíme mikroténovým vreckom a potrieme lepidlom na textil; vybraný motív zo servítky pomaly pritlačíme hubkou na vlhkú látku. Necháme to zaschnúť. Potom motív znova natrieme lepidlom na textil, nebojme sa preťahovať na látku. Keď to všetko poriadne zaschne, odložíme mikroténový sáčok, otočíme na lícovú stranu a cez papier na pečenie niekoľko minúť prežehľujeme. Žehlička ma teplotu bavlny.Textil pod servítkovú techniku doporučujem svetlej farby.

Tipy pre prácu s textilom 

Dajte si pozor, aby bol motív úplne prilepený na tkaninu, najmä okraje. Nezabudnite vždy podložiť mikroténový sáčok, lebo lepidlo presakuje. Perte len ručne, nežmýkajte.

 

Servítková technika na dekoráciu sviečok

Potrebujeme špeciálne nehorľavé lepidlo na zdobenie sviečok. Dá sa použiť aj univerzálne lepidlo na decoupage, ale niektoré druhy na vosku nedrží a pri horení sviečok zapáchajú. Sviečku natrieme na určenom mieste lepidlom, priložíme vystrihnutý motív zo servítky, uhladíme, necháme zaschnúť. Potom ešte raz pretrieme.

   

Servítková technika na porcelá, sklo a keramiku 

Potrebujeme špeciálne lepidlo. Postupy sa líšia podľa zvoleného podkladu napr. dĺžkou schnutia a fixácie vypaľovaním. 
Predmet pred začiatkom práce očistíme, umyjeme a osušíme. Na požadované miesto nanesieme lepidlo. Vystrihnutý motív zo servítky priložíme, ak je potrebné jemne uhladíme a znova natrieme. Najmä dobre natrieme okraja. Po zaschnutí fixujeme ozdobu podľa návodu na konkrétny podklad, napr. vypálením v rúre (okolo 160 ° C Ozdobený predmet potom možno opatrne a len ručne umývať. Nedávame do umývačky riadu!